Projekt Podpora a pomoc pro osoby, které ji potřebují s MAS ORLICKO, z.s je realizován z operačního programu Zaměstnanost plus.
Jednou z aktivit je Podpora pečujících osob a pozůstalých, kterou realizuje MAS ORLICKO, z.s. ve spolupráci s Oblastní charitou Ústí nad Orlicí.
Aktivita zaměřená na práci v terénu, tedy přímo v rodinách pečujících, která je realizována za pomoci domácího hospice Alfa-Omega spadajícího pod Oblastní charitu Ústí nad Orlicí.
V daném území je rodinám (pečujícím) poskytnuta podpora při rozhodování o přijetí do péče blízké osoby, provázení, poradenství, terapie, připravování na proces truchlení a práce s rodinou po úmrtí blízké osoby.
Pečující rodiny mohou využívat v případě potřeby individuální podpory poradce pro pečující, psychoterapeuta nebo duchovního, ale také mají možnost účastnit se pravidelných setkání pro pozůstalé v “klubu Alfa-Omega“ vedená duchovním.
Partner projektu: Oblastní charita Ústí nad Orlicí
Všechny uvedené aktivity realizované v rámci projektu jsou cílovým skupinám poskytovány bezplatně.
Nositelem projektu je MAS ORLICKO, z.s. a poskytovatelem finančních prostředků k realizaci je Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR.
Ohlédnutí za první polovinou projektu
- K prvnímu kontaktu mezi pečujícím a poradcem pro pečující docházelo po příjmu pacienta do domácího hospice, kdy poradce navštěvuje rodinu se smlouvou a dalšími dokumenty k podpisu. V tuto dobu poradce pro pečující vždy zmapoval situaci pečující osoby a osoby závislé na péči a poskytl potřebnou podporu a poradenství. Podpora se týkala jak poradenství zvládnutí obstarání sociálního zabezpečení, edukaci o péči o osobu závislou, zprostředkování kompenzačních pomůcek, vyslání odborné pomoci formou psychoterapeuta nebo duchovního. K návštěvě pečujících osob docházelo dle potřeby, a to i několikrát. Veškerá poskytnutá podpora od realizačního týmu se zaznamenává každé pečující osobě do evidence.
- V rámci podpory pozůstalých byly realizovány také pozůstalostní návštěvy. Ty probíhaly až na výjimky v domácnostech pozůstalých. V některých případech se pozůstalí dostavili přímo do prostorů domácího hospice. Tématem návštěv bylo zpravidla ukončení smlouvy, poradenství ohledně pozůstalostních důchodů, příspěvku na péči či poradenství ohledně nároku na pohřebné (+ jak o něj zažádat). Kromě těchto praktických záležitostí bylo obsahem pozůstalostních návštěv také poskytnutí lidské podpory, empatické vyslechnutí situace v rodině, normalizace projevů truchlení apod.
- Byl vytvořen také nový dokument pro pozůstalé, který získal pozitivní zpětnou vazbu. Jedná se o podrobné informace pro pozůstalé o tom, co vše je potřeba zařídit bezprostředně po úmrtí blízkého. Pozůstalí tak mají veškeré informace po ruce a mohou se k nim kdykoli vrátit. V průběhu pozůstalostní návštěvy poradce pro pečující spolu s klientem jednotlivé body, které jsou v konkrétní rodině aktuální, zaškrtává pro lepší orientaci. Poradce pro pečující a pozůstalé realizoval také několik mimořádně náročných pozůstalostních návštěv, např. v rodinách mladých pacientů s malými dětmi.
- Do projektu bylo již zapojeno 116 pečujících.
Slovo paní ředitelky Ing. Marie Malé a projektové manažerky paní Lucie Foglové :
"Vzhledem k dlouhodobě neřešené problematice financování paliativní péče, kdy zdravotní pojišťovny hradí pouze 60% nákladů, mají organizace nejisté financování služby v zajištění dostatečné podpory neformálním pečovatelům, ale i pacientům. Z tohoto důvodu je pro organizace velmi důležité zajistit zbylých 40% financování, které je ovšem velmi nestabilní.
Co si všichni ve skrytu duše přejeme, když jsme nemocní a nemoc se chýlí ke konci? Být doma, mezi svými blízkými. To je důvod, myšlenka, postoj, který je hnacím motorem pro Domácí hospic Alfa-Omega. Profesionálně, lidsky a důstojně pomoci terminálním pacientům zemřít doma. Zřizovatelem Domácího hospice Alfa-Omega je Oblastní charita Ústí nad Orlicí. Hospicový tým zajíždí po celém území Orlickoústecka. Ročně doprovodí okolo 140 pacientů a je na blízku i pečujícím rodinám. Jak v průběhu nemoci, tak i po úmrtí. Tvoří ho paliativní lékaři, zdravotní sestry, sociální pracovník, duchovní, psychoterapeuti, technický pracovník.
Projektem MAS ORLICKO došlo ve šlužbě DHAO k zajištění finanční stability ve financování duchovního, psychologa, sociální pracovnice a částečně i koordinátorky hospicové péče. Všichni tito lidé se snaží pomoci jak nemocnému v odcházení, tak pečujícím, aby vše zvládli. I po úmrtí jsou nadále s rodinou v kontaktu. Zároveň je i naším cílem informovat veřejnost o naší práci a myšlence.
MAS ORLICKO je pro naši organizaci partner, kterého si vážíme a moc děkujeme za spolupráci a podporu. Díky nim můžeme pomáhat."