Místní akční skupina Orlicko

Podpora neformálně pečujících

Žadatel: MAS ORLICKO, z.s.

Ve spolupráci s Centrem sociální péče Ústí nad Orlicí

Projekt Podpora a pomoc pro osoby, které ji potřebují s MAS ORLICKO, z.s, je realizován z operačního programu Zaměstnanost plus.

Jednou z aktivit je Podpora neformálně pečujících, kterou realizuje MAS ORLICKO,z.s., ve spolupráci s Centrem sociální péče Ústí nad Orlicí.

V rámci této aktivity se dostane podpory neformálně pečujícím v území. Podpora je poskytována v několika směrech především v době zahájení péče – pomoc zvládnout novou situaci a vyrovnat se s problémy.

Dále například „péče o sebe“, provázení, možnost svěřit se, sdílet zkušenosti s dalšími, nebo zprostředkování odborné pomoci (psychoterapeuta, terapie pro dlouhodobě pečující).

Pečující mají možnost účastnit se společných setkání, přednášek, při kterých probíhá sdílení zkušeností, vzájemná podpora a odborné poradenství na dané téma.

Všechny uvedené aktivity realizované v rámci projektu jsou cílovým skupinám poskytovány bezplatně.

Nositelem projektu je MAS ORLICKO,z.s. a poskytovatelem finančních prostředků k realizaci je Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR.

 

Ohlédnutí za první polovinou projektu

  • Poradce pro pečující společně s metodikem vytipovali rodiny pečujících, poradce tyto rodiny navštívil, zmonitoroval jejich situaci a zmapoval jejich potřeby. Dále pak s rodinami dojednal účast v projektu. Nejčastěji se jedná o dvě skupiny klientů. Buď tyto rodiny využívají pečovatelskou službu nebo se sami ozvou na základě propagace projektu.
  • Potřeby pečujících jsou: sdílení pocitů a nejistot, zda pečují dobře; jak komunikovat a jak aktivizovat člověka trpícího demencí; jak se vyrovnat s péčí o člověka na sklonku života a jak o tématu umírání mluvit; jak podpořit blízkého člověka v situacích neshod či konfliktů v rodině; jak trénovat paměť a podpořit soběstačnost; jaké kompenzační pomůcky lze využít v péči o člověka upoutaného na lůžko; jak skloubit pracovní a rodinný život s péčí o ležícího příbuzného; jak smysluplně trávit čas s člověkem s mentálním postižením (tematické vyprávění, pracovní terapie); jak podpořit člověka po chemoterapii v návratu do běžného života (psychická podpora, cvičení na lůžku, nácvik chůze s chodítkem, nácvik sebeobsluhy, motorika); jak motivovat člověka s duševním onemocněním k denním aktivitám a v tomto období se nám ještě ukázala potřeba podpořit blízkého člověka v situacích neshod či konfliktů v rodině.
  • Probíhá spolupráce s osvědčenými experty, kteří pečující podporovali v oblastech, jež vyplynuly na základě zmapovaných a zjištěných potřeb. Nejvíce žádaná podpora je u našich psychologů. Klienti se často obracejí na psychologa zejména v souvislosti s doprovázením umírajícího, rozvíjející se demencí u rodičů a hledáním způsobů, jak se s těmito náročnými životními etapami vyrovnat. Psycholog pomáhá pečujícím nejen najít vlastní cestu, jak se s těmito situacemi vypořádat, ale také je připravuje na to, jak tuto realitu citlivě vysvětlit a připravit i jejich děti. Těžké životní situace, spojené s péčí o nemocné často negativně ovlivňují rodinné a partnerské vztahy pečujících. Péče o nemocné může způsobit napětí, stres a vyčerpání, které narušují rodinný a partnerský život. Psycholog poskytuje emocionální podporu a odborné rady, jak zvládat tyto výzvy, zlepšovat komunikaci v rodině a hledat způsoby, jak obnovit rovnováhu a harmonii ve vztazích. Dalším vyhledávaným odborníkem je ergoterapeut. Ergoterapeutka poskytuje odborné poradenství a praktické rady, jak upravit domácí prostředí, tak aby bylo co nejvíce bezpečné a přizpůsobené potřebám nemocného. Zaměřuje se na vytvoření ergonomického prostředí, které usnadňuje pohyb a zajišťuje komfort pacienta. To zahrnuje například doporučení ohledně vhodného nábytku, pomůcek pro přesuny a polohování, a úprav usnadňujících každodenní péči. Ergoterapeutka také školí pečující v technikách správného polohování a přesunů nemocného, což je klíčové pro prevenci zranění jak u klienta, tak u pečujícího. Díky jejímu odbornému vedení se pečující učí efektivněji a bezpečněji manipulovat s nemocným, což významně přispívá k pohodě a zdraví obou stran. Využila se podpora i nutriční terapeutky. Klientovi, který se potýkal s dlouhodobými zažívacími problémy, byla poradcem doporučena pomoc nutriční terapeutky. Ta mu poskytla cenné rady a doporučení ohledně úpravy stravy, aby zmírnila jeho obtíže a byl vytvořen individuální jídelníček. Dalším expertem je aktivizační pracovník. Ten hraje klíčovou roli v podpoře pečujících tím, že aktivně zapojuje seniory do různorodých a obohacujících aktivit. Tyto činnosti jsou navrženy tak, aby seniory stimulovaly fyzicky, mentálně a sociálně, což nejen přispívá k jejich celkovému zdraví a pohodě, ale také poskytuje pečujícím potřebný čas na odpočinek a regeneraci. Tato péče dává pečujícím možnost si na chvíli oddechnout, nabrat nové síly a věnovat se vlastním potřebám nebo zájmům.
  • Do projektu bylo již zapojeno 25 pečujících.

Proběhlé aktivity

5.11.2024 Setkání neformálně pečujících

Další setkání neformálně pečujících na téma Pohybové aktivity, se uskutečnilo v Centru sociální péče v Ústí nad Orlicí 5.11.2024. Ukázka zahrnovala především správné používání kompenzačních pomůcek. Dále bylo předvedeno, jaké cviky můžete využít, třeba ráno, když si vaříte kávu.

16.10.2024 Setkání neformálně pečujících 

Centrum sociální péče v Ústí nad Orlicí bylo dne 16.10.2024 opět místem setkání pro neformálně pečující. Tentokrát bylo setkání na téma Agrese u lidí s demencí a první pomoc v domácím prostředí. Hostem byl zkušený policista a zdravotní záchranář Petr Vodstrčil. Poutavé vyprávění a sdílení zkušeností pečujících bylo velmi přínosné a panovala při něm uvolněná atmosféra. 

17.9.2024 Setkání neformálně pečujících

Po letní pauze proběhlo v září další setkání neformálně pečujících v Centru sociální péče v Ústí nad Orlicí. Zajímavé téma : Jak zaktivovat seniory bylo velmi poučné. Nechyběly názorné ukázky her, které mohou být pro seniory zajímavé.

25.6.2024 Setkání s psychologem

Dne 25.6. bylo na programu v Centru sociálních služeb v Ústí nad Orlicí další setkání s psychologem. Toto setkání bylo zaměřeno na relaxaci. Příjemným odpolednem provedla paní Tauchmanová a naučila zúčastněné různé formy relaxace a odpočinku, který je nejen u pečujících důležitou součástí.

23.5.2024 Setkání s psychologem

Další setkání proběhlo 23.5.2024 v Centru sociální péče v Ústí nad Orlicí, tentokrát s psycholožkou paní Tauchmanovou. Hlavním tématem byla sebepéče a relaxační techniky, ale z důvodu časové náročnosti se k relaxačním technikám nedostalo. Všichni zůčastnění však načerpali užitečné informace o tom, jak o sebe pečovat a nezapomínat na čas pro sebe. Setkání na téma relaxace i s názornou ukázkou je v plánu na příští měsíc.

17.4.2024 Setkání neformálně pečujících osob

Centrum sociální péče v Ústí nad Orlicí přivítalo ve středu 17.4.2024 návštěvníky dalšího sekání pro neformálně pečující. Zajímavé téma polohování a přesuny, bylo obohaceno o názorné praktické ukázky i zajímavá videa. Přítomní tak načerpali důležité informace potřebné při přemísťování nemocných.  

20.3.2024 Setkání neformálně pečujících

V Centru sociální péče v Ústí nad Orlicí se 20.3.2024 uskutečnilo další setkání neformálně pečujících. Setkáním provedla paní učitelka ze střední zdravotnické školy. Součástí setkání byla možnost vyzkoušet si "oblek seniora" a vcítil se tak do pocitů při každodenních činnostech. Tento oblek si vyzkoušeli jak pečující, tak i ošetřovatelky. Například, ohnout se pro předmět na zem, podat si něco z delší vzdálenosti a podobně. Zjištění, že i bežné činnosti jsou pro nás lehké, ale pro seniora mohou být opravdu náročné.

21. 2. 2024 Setkání s nutriční terapeutkou

Dne 21. 2. 2024 proběhlo v Centru sociální péče v Ústí nad Orlicí setkání pečujících osob s nutriční specialistkou. Zúčastnění se dozvěděli klíčové informace o vlivu stravy na zdraví a pohodu a byli seznámeni s praktickými tipy pro správné stravovací návyky.

17.1.2024 Setkání s poradci z Úřadu práce

První setkání v novém roce se konalo 17.1.2024 v Centru sociální péče v Ústí nad Orlicí. Pečující v počtu devíti zúčastněných si vyslechli užitečné informace o příspěvku na péči, jak o něj žádat. Nebo o dávkách pro osoby se zdravotním postižením. Dále o příspěvcích na zvláštní pomůcky jako je například motorové vozidlo, schodolez, plošina, nebo pomůcky pro zdravotně - sluchově- tělesně postižené.

23.11.2023 Beseda s duchovním

Ve čtvrtek 23. listopadu 2023 proběhla v Centru sociální péče v Ústí nad Orlicí beseda s duchovním. Vlídným slovem provedl pan Pitřinec dvouhodinovou besedu o tom, že adventní čas je pro mnohé obdobím odpočinku, ale i stresu. Pečující byli také seznámeni s možností půjčování zdravotních pomůcek.

9.11.2023 Neformální setkání pečujících osob

V Centru sociální péče v Ústí nad Orlicí se 9.11.2023 konalo další setkání pečujících. Program byl zaměřen na zvládnutí náročné péče o blízké. Také bylo pečujícím sděleno, na koho se obrátit a kde hledat případnou pomoc. Součástí byli i ukázky často využívaných zdravotnických pomůcek.

24.10.2023 Setkání s ergoterapeutem

V úterý 24. října 2023 bylo naplánováno setkání s Ergoterapeutem paní Karolínou Vaškovou. Zúčastnění se dozvěděli, jak upravit prostředí, aby bylo bezpečné pro seniora. Dále jak vybrat vhodné kompenzační pomůcky a jaké denní aktivity jsou pro seniory vhodné.

12.10.2023 Setkání s psychologem

Setkání s psychologem paní Barborou Tauchmanovou bylo uskutečněno 12.10.2023. Na programu bylo zvládání stresu, jak o sebe pečovat, jak se smířit s nemocí nebo se smrtí. Setkání proběhlo v příjemném prostředí Centra sociální péče v Ústí nad Orlicí.

19.9.2023 Neformální setkání pečujících osob

Zářijové setkání proběhlo v Centru sociální péče v Ústí nad Orlicí s počtěm 10 účastníků. Pečující tak mohli sdílet své zkušenosti s pečováním o své blízké. Při kávě a čaji mohli probrat podobné situace a dozvědět se tak nové poznatky.