Místní akční skupina Orlicko

Podpora neformálně pečujících

Žadatel: MAS ORLICKO, z.s.

Ve spolupráci s Centrem sociální péče města Žamberk

Projekt Podpora a pomoc pro osoby, které ji potřebují s MAS ORLICKO, z.s, je realizován z operačního programu Zaměstnanost plus.

Jednou z aktivit je Podpora neformálně pečujících, kterou realizuje MAS ORLICKO,z.s., ve spolupráci s Centrem sociální péče Žamberk.

V rámci této aktivity se dostane podpory neformálně pečujícím v území. Podpora je poskytována v několika směrech především v době zahájení péče – pomoc zvládnout novou situaci a vyrovnat se s problémy.

Dále například „péče o sebe“, provázení, možnost svěřit se, sdílet zkušenosti s dalšími, nebo zprostředkování odborné pomoci (psychoterapeuta, terapie pro dlouhodobě pečující).

Pečující mají možnost účastnit se společných setkání, přednášek, při kterých probíhá sdílení zkušeností, vzájemná podpora a odborné poradenství na dané téma.

Všechny uvedené aktivity realizované v rámci projektu jsou cílovým skupinám poskytovány bezplatně.

Nositelem projektu je MAS ORLICKO,z.s. a poskytovatelem finančních prostředků k realizaci je Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR.

 

Z článku v Žambereckých listech vkládáme příspěvek od paní Mgr. Miroslavy Krajčírové ředitelky Centra sociální péče Města Žamberka:

"Zapojení do projektu vnímáme jako velkou příležitost navázat na naši stávající činnost a šanci prohoubit možnost, jak podpořit pečující osoby. Při poskytování terénní péče v domácnostech se často setkáváme stím, že rodinám pečujícím o své blízké chybí informace otom, jak pečovat, či kam se obrátit o radu. Tyto prvotní informace rodinám poskytujeme v rámci základního sociálního poradenství. Další potřebná podpora však dosud dosupná nebyla. Rodiny se v průběhu péče o své blízké potýkají s celou řadou situací či potíží, ve kterých potřebují podporu tak, aby péči dobře a dlouhodobě zvládaly. Projekt nabízí celou škálu možností, od edukace a poradestvní dle individuálních potřeb (péče o osoby s duševním onemocněním, specifika komunikace s osobou trpící Alzheimerovou chorobou, péče o osobu na lůžku, nutriční poradenství, fyzioterapie, ergoterapie), přes provázení pečujících(prevence pocitu vyhoření, psychologická pomoc) až ke skupinovým setkáním pečujících (sdílení zkušeností, přednášky lektorů).Pro naši pečovatelskou službu je to vítaná příležistost, jak jít "dál" za hranice naší služby, jež jsou poměrně přísně "vykolíkovány" paragrafy zákona. Příležitost díky níž bude možno podpořit nejen klienty, ale i osoby, které se o své blízké obětavě starají. Jsme rádi, že se této "neviditelné" a záslužné péči dostane patřičné pozornosti a podpory.