Název projektu: | Chodník Zámecká Žamberk |
Nositel (příjemce dotace): |
Město Žamberk |
Místo realizace: | Žamberk |
Období realizace: | 2017-2019 |
Dotace: |
1 995 000 Kč |
O PROJEKTU:
Projekt byl zaměřen na zvýšení bezpečnosti dopravy, především pro pěší, v úseku chodníku Zámecká v Žamberku podél dopravně zatížené silnice první třídy I/11. Cílem projektu byla realizace rekonstrukce chodníku, bezpečnostní opěrné zdi a veřejného osvětlení. Všechna opatření byla přizpůsobena osobám s omezenou schopností pohybu a orientace.
Realizací projektu rekonstrukce chodníku Zámecká došlo k vyřešení problému nemožnosti užívání chodníku osobami s omezenou schopností pohybu, původní stav nesplňoval požadavky vyhlášky č. 398/2009 Sb., o obecných technických požadavcích zabezpečujících bezbariérové užívání staveb. Povrch chodníku byl nerovný, dožilý s prasklinami a výmoly, opakovaně opravovaný a záplatovaný, příčný sklon chodníku byl až 6.0 %, zábradlí bylo poškozené, mělo uhnilé sloupky a hrozilo jeho uvolnění, železobetonové konstrukce byly značně zkorodované, otlučený beton až na výztuž, chyběly bezpečnostní prvky.
Opěrná zeď se rozpadala, byla bez základu, což zapříčinilo její naklánění, zábradlí bylo ve špatném technickém stavu. Pro chodce tento stav nebyl bezpečný. Zároveň zde nebyla jiná možnost pro chodce než použít tento chodník – jedná se o důležitou spojnici podměstí s centrem města, a druhou stranu velmi frekventované silnice I/11 nelze použít, protože je zde strmá stráň a zeď pod budovami zámku. Veřejné osvětlení bylo zastaralé a dopravní prostor chodníku neosvětlovalo dostatečně. Řešením tohoto problému jsou realizovaná opatření jako nový povrch chodníku, hmatové a bezpečnostní prvky, snížení obrubníků v daných místech, změna nivelety chodníku, obrubníkové odrazky, záchytná bezpečnostní zařízení (železobetonové a ocelové zábradlí), veřejné osvětlení.
Cílem projektu bylo zvýšení bezpečnosti chodců a zajištění bezbariérovosti úseku chodníku Zámecká v Žamberku, který vede podél velmi frekventované silnice I/11. Těchto cílů bylo dosaženo realizací opatření vedoucích ke zlepšení současného stavu chodníku:
- rekonstrukce chodníku včetně zajištění bezbariérovosti,
- rekonstrukce opěrné zdi se římsou a zábradlím,
- výměna veřejného osvětlení.
Realizací projektu došlo k:
- zajištění bezpečného pohybu pěších osob po tomto chodníku,
- zajištění bezbariérovosti – umožnění pohybu osob se sníženou schopností pohybu a orientace,
- zajištění komfortního přístupu do centra města z obydlených oblastí podměstí a opačným směrem pro pěší,
- zajištění bezproblémového přesunu k autobusovým zastávkám (na Masarykově náměstí, Koupaliště) a k autobusovému nádraží a návazné využití prostředků hromadné dopravy,
- zajištění možnosti pro návštěvníky bezpečně pěšky navštívit sportovně rekreační areál i ve večerních hodinách (lepší VO, obrubníkové odrazky),
Projekt rekonstrukce chodníku Zámecká byl též zaměřen na zvýšení bezpečnosti obyvatel z lokality pod náměstím, kteří dojíždějí za prací a službami a pěšky docházejí na autobusové nádraží nebo zastávky ve městě. Chodník je důležitou spojnicí této části města, kterého užívají dojíždějící, a to jak dospělí za prací, tak studenti do středních škol (Letohrad, Ústí nad Orlicí, Rychnov nad Kněžnou).
Cílovou skupinou, na kterou byl projekt též zaměřen, jsou návštěvníci města, zejména turisté a další účastníci cestovního ruchu, protože chodník Zámecká je jedinou spojnicí pro chodce mezi centrem města a areálem aktivní turistiky Pod Černým lesem, kde jsou turistické atrakce hojně navštěvované v letních měsících (koupaliště, autokemp, tenisové kurty, fotbalový stadion, fitness centrum atd.).
Rekonstrukcí chodníku došlo ke zvýšení bezpečnosti návštěvníků pohybujících se na této frekventované trase.
Projekt byl zaměřen na zajištění bezpečného a bezproblémového pohybu chodců, zejména místních obyvatel z celé lokality pod náměstím k objektům občanské vybavenosti, které se nacházejí ve výše položeném středu města. Tento chodník umožňuje místním občanům z obydleného podměstí a zástaveb rodinných domů Na Drahách a Na Skalách dostat se na Masarykovo náměstí, do mateřských, základních a středních škol, na polikliniku, do veškerých úřadů, obchodů apod.
Projekt rekonstrukce chodníku byl také zaměřen na zvýšení bezpečnosti cílové skupiny uživatelé veřejné dopravy, protože lidé, kteří užívají veřejnou dopravu a bydlí na podměstí, se musí pěšky přiblížit k zastávkám veřejné dopravy a autobusovému nádraží v Žamberku, kdy jedinou spojnicí pro tyto osoby je chodník Zámecká. Jeho rekonstrukcí došlo ke zvýšení bezpečnosti uživatelů a zvýšení komfortu užívání pěšími, kteří pak dále využijí veřejnou dopravu, kdy nejbližší autobusová zastávka je na Masarykově náměstí.